Údržba lakovaných podláh

Vlastnosti lakovaných podláh

Lakované podlaha je reprezentatívna povrchová úprava do každého obydlia a do verejných priestorov. Laky sa vyrábajú v rôznych prevedeniach, je v nich značný výber z hľadiska cenového, vzhľadového i kvalitatívneho. Napríklad podľa stupńa povrchobvého lesku sa laky sa vyrábajú v lesklom, polomatnom a matnom prevedení.  V súčasnosti sa najčastejšie používa prevedenie polomat alebo ináč hodvábny lesk.  Zvláštnym druhom povrchovej úpravy je náter, ktorý zachováva autentický, prirodzený vzhľad dreva. Takáto povrchová úprava zabezpečí aby drevo bolo chránené ale popritom si zachová vzhľad ako bez  povrchovej úpravy.  Príkladom takejto úpravy je BONA NATURALEĎalšie členenie je podľa stupňa odolnosti, vyrábajú sa laky do bežných obytných priestorov , laky do priestorov zo zvýšením zaťažením, a najodolnejšie dvojzložkové laky do najnamáhanejších priestorov. Podľa chemického zloženia sa laky delia na rozpúšťadlové a ekologické laky na vodnej báze. Rozpúšťadlové laky sú na ústupe, smernice EÚ postupne obmedzujú ich používanie pre ich negatívny vplyv na životné prostredie i na ľudské zdravie.

Lakovaním sa drevo chráni pred vlhkosťou a znečistením. Laky majú tiež určitú životnosť a podliehajú starnutiu a stíeraniu v závislosti na zaťažení parkiet. Preto treba lakovaný povrch správnym spôsobom udržiavať a ošetrovať, aby sme tento proces spomalili.

Všeobecné informácie o údržbe parkiet nájdete  tu

Bežná údržba

Podlaha sa zametá a vysáva bežným spôsobom. Nedoporučuje sa  zmývanie vodou,  použitie saponátov a žiadnych iných univerzálnych prípravkov. Podlaha sa občas môže vytrieť dôkladne vyžmýkanou utierkou, alebo špeciálnym parketovým mopom. Treba použiť výrobcom doporučené ošetrujúce prípravky, napr. BONA Cleaner, ktoré zabezpečia očistenie  a krátkodobú konzerváciu podlahy. Utierka má byť vlhká len natoľko aby podlaha bola suchá cca do minúty od aplikácie. Nezabudnite že životnosť parketovej podlahy je priamo závislá od toho ako  ju ochránime pred pôsobením vody. Úplným vylúčením vody a správnym ošetrovaním životnosť  parkiet predlžime na viac ako dvojnásobok

 

Periodická údržba

Podlahu najskôr očistiť obvyklým spôsobom. Na ošetrenie sa používajú parketové poliše. Sú to vlastne tekuté vosky s prísadami na zvýšenie odolnosti a dosiahnutie požadovaných vlastností. Existujú napr. prípravky pre bežné použitie ako Wood Floor Refresher , alebo prípravky so zlepšenými  protišmykovými vlastnosťami ako BONA Freshen Up vhodné napríklad do telocviční. Na podlahu sa nanáša rovnomerná tenká vrstva nezriedeného parketového  polischu. Na dosiahnutie rovnomerného oživujúceho efektu je najlepšie použit špeciálnu utierku s parketovým mopom. Treba dbať na to aby bola nanesená vrstva dostatočná a rovnomerná. Behom schnutia (cca 20 min.) nevkročiť na podlahu. Početnosť použitia závisí od doporučenia výrobcu polischu a na intenzite namáhania podlahy obvykle raz štvrťročne až raz ročnne. Použitím polischu sa docieli vyššia odolnosť v odere a tým dlhšia trvanlivosť laku. Poliše sa môžu vrstviť na seba a v prípade potreby odstrániť špeciálnym prípravkom napr. BONA Polish Remover

UPOZORNENIE: Ošetrenie polischom môžeme previesť najskôr 1 mesiac po nalakovaní parkiet, aby bolo umožnené úplné vyzretie a vytvrdnutie laku.

 

Renovácia - obnova náteru

V prípade že dôjde k narušeniu ochrannej vrstvy laku, ale nedošlo ešte k poškodeniu ani zčernaniu samotnej drevenej podlahy pod lakom, je možné previesť renovačný náter laku. Väčšinou sa aplikuje jeden náter kvalitným vrchným lakom - BONA TRAFFIC, BONA MEGA. V prípade že sa jedná o bytový interier kde sa nepredpokladá zvýšené zaťaženie je najlepšie použiť osvedčený BONA REZIDENT. Nátery je potrebné previesť  celoplošne . Pred aplikáciou náteru je potrebné zdrsnenie a prečistenie  vrchnej vrstvy laku jemným brúsnym papierom  alebo mriežkou. V prípade že poškodenie je väčšie a zasahuje do štruktúry dreva je potrebné celoplošné prebrúsenie podlahy až na zdravé drevo a kompletný  náter základným a vrchným lakom..